Sed

Skôr, ako ti popíšem jednotlivé spôsoby sedu, musíme si prebrať problematiku sedu vo všeobecnosti. Sed ako taký je statickou záťažou, ktorej by si sa mal vyhýbať, aj keď väčšina z nás veľkú časť života prežije v sede. Pri typickom nesprávnom sede je zaguľatený chrbát a panva podsadená dozadu. Táto pozícia dovoľuje nadmerne zvýšiť tlak na medzistavcovú platničku.

Klopením panvy dopredu do neutrálnej pozície (nie však preklopiť úplne dopredu) okolo osi otáčania zapájaš do pohybu protismerne sa hýbuce pomyselné ozubené kolesá. Tie automaticky ovplyvňujú aj postavenie trupu a hlavy. Totiž nesprávne postavenie chrbtice v krížovej oblasti nevhodne ovplyvňuje postavenie štruktúr nasadajúcich na panvu (driekovú, hrudnú a krčnú chrbticu) až po hlavu.

Z hľadiska záťaže medzistavcovej platničky v driekovej oblasti je najvhodnejší sed s chránenou pozíciou chrbtice (mohol by som ho nazvať „chlapský sed“). Môžem ti ho odporučiť, hoci na prvý pohľad vyzerá nepohodlne. Stupaje nôh zvierajú s predkoleniami 90°, predkolenia so stehnami zvierajú 90° a stehno zviera s osou trupu  90°. Navyše medzi stehnami je tiež uhol 90° – preto hovorím o chlapskom sede, spoločensky niekedy menej vhodnom. Niektorí autori požadujú mierne väčší uhol medzi stehnom a trupom, aby mohla byť správne klopená (centrovaná) panva.

Požadované ľahké klopenie panvy dopredu, najlepšie pochopíš pri kontrolnom pohybe: ruky si polož na lopaty panvových kostí a skús panvu preklopiť dopredu a dozadu! Pozoruj svoje telo: Čo robí trup, krk, hlava?

Sedenie na stoličke

Veľakrát zaujímame v sede na stoličke pozíciu, ktorá sa nám zdá pohodlná. Je však „vynútená“ skrátenými a oslabenými svalmi. Dlho v nej nevydržíš. Je únavná. Správny sed na stoličke si jednoducho zapamätáš podľa pravidla 90° ako som už napísal.  Nie je to práve „dievčenský sed“, ale určite je účinný. Vydržíš v ňom určite dlhšie, bez bolesti s lepším pracovným výkonom.(11, 7, 4)

Sedenie v kresle 

Správne sedieť platí vždy a za každých okolností. Skús to i teraz, keď čítaš túto knihu. Použi odľahčujúci optimálny sed s chránenou chrbticou, uvedom si dynamickosť sedu (t. j. neseď dlho v jednej polohe), uprav si sedacie plochy pomocou pomôcok, o ktorých sa dozvieš v poslednej kapitole tejto knihy, a nezabúdaj na vzpriamený chrbát so zabezpečenou chrbticou. V domácnosti by sme si mali upraviť aj výšku televíznej obrazovky s horným okrajom do výška našich očí.

Vstávanie zo stoličky

Keď väčšina ľudí vstáva zo stoličky, urobia zohnutie v driekovej chrbtici. Ako už vieš z čítania tejto knihy – zohnutie v drieku provokuje bolesť z nadmerného tlaku v medzistavcovej platničke. Musíš sa teda snažiť udržať driekovú chrbticu napriamenú. Ťažisko tela prenes najprv dopredu. Následne použi na vstávanie silu svalov dolných končatín a na vystieranie budeš používať vystretie v bedrách a kolenách. Napomôže ti pritom aj mierny švih vystretým trupom dopredu a opretie sa o stehná rukami.

prof. Gúth

Objednajte sa!


Objednajte si u nás procedúru, cvičenie alebo vyšetrenie.

Objednať sa u nás môžete telefonicky na +421 949 282 000 alebo emailom na ambulancia@rehabilitacia.sk.