Práca v stoji a kľaku

Pri práci v stoji je z hľadiska zaťaženia chrbtice najdôležitejšia výška pracovného stola. Uprav si ju, aby si „nezalamoval“ chrbticu predklonom v krížoch. Dosiahneš to tak, že jednou nohou urobíš krok dopredu (prípadne na priečku na pracovnom stole alebo nízku debničku – viď. kapitolu žehlenie), druhú nechaj vystretú.

Obyčajne pracuješ v záhrade v predklone, kľaku a drepe, dvíhaš sa, otáčaš, kopeš, fúrikuješ, kosíš a naťahuješ sa. Ak si chceš chrániť chrbticu, nesmieš dopustiť zmenu  vyváženého postoja, t. j. nedovoľ zmenu polohy ťažiska. Používaj preto náradie s dlhšími rúčkami. Keď musíš pracovať v podrepe, použi kľak so zabezpečenou chrbticou, pri dvíhaní maj taktiež vždy zabezpečenú chrbticu.

Správna centrácia krčnej, hrudnej aj driekovej oblasti je základný predpoklad úspechu.

V záhrade si nikdy nepovedz: „Ešte túto hriadku musím vyplieť! Tento sneh poodhŕňať! Túto lúku musím pokosiť!...“ Kop, saď, kos a pracuj len toľko, koľko ti dovolí tvoja chrbtica! Bolesť je krik chrbtice, ktorou volá o pomoc.

Pozície so statickým napätím a činnosti často striedaj, najmä keď kopeš alebo kosíš. Rob to v zabezpečenej pozícii chrbtice a len tak dlho, pokiaľ ti svaly a chrbtica nesignalizujú, aby si prestal – stačí už to, že si ich uvedomíš!

Tam kde to je možné snaž sa preniesť aktivity na záhradný stôl: sadenie, presádzanie, úpravy rastlín… možno realizovať v špeciálnych košíkoch, ktoré si môžeš vytiahnuť zo zeme a realizovať aktivity na doske stola v stoji a nie na zemi.

Keď už v záhrade alebo dielni niečo robíš, tak rob len to, čo robíš rád. Ak by si prácu robil „z donútenia“, tak ju radšej nerob!

Práce okolo domu, ako je zametanie, odstraňovanie odpadkov, odhŕňanie snehu musíš robiť s chránenou pozíciou chrbtice. Aj keď sú to obyčajne krátkodobé, nárazové akcie, ohrozujú tvoju chrbticu rovnako, ako iné dlhodobo realizované práce pri bežiacom páse vo fabrike, v záhrade alebo hobby aktivitách.

Prof. Gúth

Objednajte sa!


Objednajte si u nás procedúru, cvičenie alebo vyšetrenie.

Objednať sa u nás môžete telefonicky na +421 949 282 000 alebo emailom na ambulancia@rehabilitacia.sk.