Trakcia

Trakcia chrbtice

Čo je trakcia?

Trakcia je terapeutická metóda, ktorá využíva ťah na uvoľnenie skrátených a tuhých svalov okolo chrbtice. Môže byť vykonávaná ručne, kde sila ťahu je spôsobená rukou terapeuta, alebo pomocou prístroja, resp. vlastnou váhou pacientovho tela. Trakcia môže prebiehať v horizontálnej alebo šikmej rovine, s cieľom vzdialiť jednotlivé kostenné segmenty voči sebe a tým zmierniť tlak na nervové korene a zlepšiť pohyblivosť chrbtice.

Trakcia
Trakcia

Trakcia chrbtice: Typy a metódy

Ručná trakcia

Ručná trakcia je vykonávaná terapeutom alebo lekárom, ktorý aplikuje tlak a ťah na chrbticu pacienta vlastnými rukami. Táto metóda je často používaná pri trakcii krčnej chrbtice, kde jemné a kontrolované pohyby môžu pomôcť uvoľniť napäté svaly a zmierniť bolesť.

Prístrojová trakcia

Prístrojová trakcia využíva špeciálne zariadenia na aplikáciu ťahu. Pacient môže ležať na trakčnom stole, ktorý postupne vytvára ťah v určenom smere. Pri trakcii driekovej chrbtice sa často používa driekový pás, ktorý zabezpečuje optimálny ťah, najmä keď sú predkolenia vypodložené tak, aby stehno a trup a stehno a predkolenie zvierali uhol 90°.

Trakcia Krčnej chrbtice

Trakcia krčnej chrbtice je zameraná na uvoľnenie napätia a tlaku v krčnej oblasti. Ručná trakcia krku môže byť veľmi efektívna, pretože terapeut má možnosť presne kontrolovať intenzitu a smer ťahu. Táto technika sa často používa pri liečbe krčných problémov, ako sú bolesti hlavy, stuhnutý krk a hernie diskov.

Trakcia driekovej chrbtice

Trakcia driekovej chrbtice je zameraná na zmiernenie bolesti a napätia v dolnej časti chrbta. Prístrojová trakcia je v tomto prípade často preferovaná, pretože umožňuje presnú kontrolu nad intenzitou a smerom ťahu. Pacienti s lumboischiadickým syndrómom, ktorý je jednou z najčastejších indikácií pre trakciu, môžu z tejto liečby výrazne profitovať.

Indikácie a kontraindikácie

Indikácie

Trakcia je indikovaná pri rôznych ochoreniach chrbtice, vrátane:

Kontraindikácie

Trakcia je kontraindikovaná, ak sa po trakčnom teste bolesť zvýrazní alebo začne vyžarovať do končatín. Pred začatím trakcie je dôležité vykonať dôkladné vyšetrenie a zhodnotiť stav pacienta.

Trakcia, či už ručná alebo prístrojová, je efektívna metóda na liečbu problémov s chrbticou. Trakcia krčnej chrbtice a trakcia driekovej chrbtice môžu priniesť úľavu od bolesti a zlepšiť pohyblivosť. Vždy je však dôležité konzultovať s odborníkom a zabezpečiť, že trakcia je pre konkrétneho pacienta vhodná.

prof. Gúth

Objednajte sa!


Objednajte si u nás procedúru, cvičenie alebo vyšetrenie.

Objednať sa u nás môžete telefonicky na +421 949 282 000 alebo emailom na ambulancia@rehabilitacia.sk.